10 knih, které vás skutečně obohatí

Home » Články » Úspěch » 10 knih, které vás skutečně obohatí

Čtení je mojí velkou vášní. Ač jsem sám autorem, je to pro mě trochu paradox, protože dříve jsem velký čtenář zrovna nebýval. Ne, že bych nečetl vůbec, ale byl to až rok 2011, kdy jsem objevil seberozvoj, co se ze mě stal skutečně zapálený hltač knižní moudrosti.

Od té doby jsem přečetl aktuálně něco přes 60 titulů literatury seberozvoje (and counting), což znamená, že mi rukama prošla většina slavných a předních děl tohoto žánru.

Následující žebříček je však subjektivní záležitost. Je to čistě o tom, jak se mě které konkrétní dílo dotklo, jak mi utkvělo v paměti a s jakou oblibou se k němu vracím.

Cením si děl Napoleona Hilla, Jamese Allena, Earl Nightingalea, Louise Hay, Mark Victor Hansena i těch z “druhého břehu” (rozuměj “na první pohled normálnějšího”), tedy například Roberta Kiysoakiho, Briana Tracyho, Spencer Johnsona, Davida Schwarze či Stephena Coveyho, ale do mých osobních “top” prostě nepatří.

Tucty báječných knih Osha jsou jen jeho přepsanými mluvenými přednáškami a někdy se i opakují, proto pro mě bylo těžké z nich vypíchnout jednu nejlepší a dát ji do seznamu. The Secret od Rhondy Byrne na mě mělo větší vliv ve filmové, než knižní podobě. Ani Tony Robbins na můj vkus nepíše tak dobře, jako mu jde mluvení.

Ale hele, to jsem já. Pokud žijete, co se píše v tomto žánru knih, neměly by se vás tyhle postřehy dotknout. Ale dost už bylo předmluvy, můžeme se posunout k seznamu deseti knih, které vás skutečně obohatí…

IMAG1180

Tim Ferris - Čtyřhodinový pracovní týden

Znáte takové ty Brouky Pytlíky, co všude byli, všechno znají, všechno umí? Tak před tímhle člověkem by každý z nich zalezl někam do díry – hravě je s výčtem svých aktivit a úspěchů strčí do kapsy. Timothy Ferris umí skutečně ze života vyždímat maximum a tenhle jeho knižní debut, na kterém postavil svou úspěšnou “4 hodinovou” značku, ukazuje jak na to.

Kniha skvěle kombinuje zábavnou a inspirační stránku s konkrétními tipy, triky a návody, jak dosahovat životního stylu tzv. “nových bohatých”. Čtení jen pro odvážné, váš život by vám totiž mohl po přečtení tohohle díla začít připadat fádní, nudný a o ničem ;)

Eckhart Toole - Moc přítomného okamžiku

Téma žití života v přítomnosti nahlodává do větší či menší míry velká část knih osobního i duchovního rozvoje, ale pro mě je tohle mezi nimi jasné číslo jedna. Trochu těžší čtení, než jiné zde umístěné knihy, ale suverénně jedna z těch zásadních, které transformovaly můj náhled na život a jeho vnímání.

Náš život i všechno v něm je pomíjivé. Všechno a všichni do něj přichází a zase odchází, to je nevyhnutelný fakt. Když však člověk pochopí moc přítomného okamžiku, nebude při odchodu ničeho a nikoho litovat, protože každou společnou chvilku vychutnal naplno. Nebyl myšlenkami v minulosti ani budoucnosti, byl každým okamžikem tady a teď. Dokázat takhle žít je pravé štěstí.

Paulo Coelho - Alchymista

Překrásný a strhující příběh o putování mladého pastevce Santiaga vstříc jeho snům v sobě ukrývá hluboké pravdy a moudrost. Mimoděk jde taky o snad nejotevřenější popis synchronicity od dob Carl Gustav Junga.

S 65 miliony prodanými výtisky se jedná o jednu z vůbec nejprodávanějších knih v historii a jejího brazilského autora vystřelila v roce 1988 mezi spisovatelskou smetánku, kde se právem drží dodnes (prodej jeho tvorby dohromady údajně přesáhl ohromné číslo 150 milionů kusů).

Mimochodem Alchymista je také nejoblíbenější knížka Will Smithe, jednoho z nejslavnějších a nejúspěšnějších herců naší doby.

Jack Canfield - Pravidla úspěchu

Pokud jste četli již víc knih osobního rozvoje, dříve či později dojdete ke zjištění, že se vlastně tolik neliší jedna od druhé. Ve finále jde hlavně o to, jak komu vyhovuje daný autor, resp. jeho styl, jazyk, vyjadřování, vysvětlování… Obal je jiný, kosmetika a vše okolo, ale jádro se nemění. Jedna kniha možná zapomene na něco, a zase obsahuje co ta další ne. Pokud bych měl ale doporučit jednu, která obsahuje takřka všechno, je to tahle.

Jack to vzal pěkně od podlahy a doposud jsem nečetl komplexnější dílo, co se týká příruček/návodů konkrétně radících s cestou k úspěchu. Tady se opravdu nezapomnělo na nic, alespoň v rovině tohohle faktického světa – od prvotních nutností sebezpoznání, přes pochopení a vysvětlení všelijakých principů a pravidel, komunikace, finance, přemýšlení, trocha té zdravé (a únosné) spirituality a mnoho dalšího, zkrátka kompletní balíček.

Jestli v literatuře tohoto typu tápete a hledáte knihu, která vás téměř za ruku provede pěkně postupně a “jednoduše” vším, co je třeba cestou potkat a vstřebat, tohle je ona. Jen se nelekněte – je to docela bichle.

Deepak Chopra - Sedm duchovních zákonů úspěchu

Tady je cesta k úspěchu z druhého pohledu a tím je spirituální/duchovní růst. “Dee” je za velkou louží spirituální superhvězda a jsem nadšený, že člověk s tímto poselstvím si vybudoval tak široký vliv.

Tento původem indický guru a odborník na zdraví životní styl a alternativní medicínu je autorem více než 50 knih, v nichž se útlé dílo 7 duchovních zákonů úspěchu může snadno ztratit, přestože je dodnes považováno za jedno z jeho nejzdařilejších. Právě jejich porozumění a praktikování má velký podíl na Choprově fenomenálním úspěchu.

Tyto univerzální principy dharmy, karmy, nepřipoutanosti, dávání či nejmenšího úsilí jsem v různých zněních nalezl i v mnoha jiných knihách, tady jsou však obsažené stručně, jasně a zasazené do správného kontextu – navíc od jedné z nejpovolanějších osobností světa seberozvoje. Chápu je jako nedílnou součást zdravého a šťastného života.

Mimochodem v květnu má Chopra navštívit Prahu, chystáte se? :)

Mark Dzirasa – 21 dnů

Můj postoj vůči Markovi jsem tu na blogu už před nějakým časem prezentoval, takže k tomu se vyjadřovat nemusím. Řeknu jen, jaké je obrovské štěstí, že máme takového člověka v našem malém svobodomyslném státečku. Užívejte ho, než zmizí někam do hor nebo pralesa :)

Jeho prvotina 21 dnů, kterou sepsal formou rozhovoru s Jarkou Timkovou, je jediná česká záležitost v mém žebříčku. Právě tahle knížka mi plně odhalila svět seberozvoje a začala novou etapu mého života. Dlouhou dobu byla mým průvodcem i rádcem, a dodnes se k ní s oblibou vracím. Proto jsem jí dal přednost před neméně zdařilou novinkou Cesty poznání, kterou jsem taky smlsnul prakticky jedním dechem.

IMAG1272

Don Miquel Ruiz – Čtyři dohody

Další z knih, která mi neskutečně ulehčila život. I když jsem jí četl knižně, musím se přiznat, že k srdci mi přirostla hlavně audioverze namluvená Jaroslavem Duškem, který má už roky svoje divadelní ztvárnění této knihy beznadějně vyprodáno.

Poselství 4 Dohod vychází ze starověkého učení mexických Toltéků a je velmi prosté, přitom tak neskutečně efektivní, že je to k neuvěření. Dohody reprezentují 4 jednoduché principy, které když člověk pochopí a přijme, má do velké míry v podstatě vyřešenou oblast mezilidských vztahů i sebe samotného. Nepřeháním.

Neale Donald Walsch – Hovory s Bohem (celá trilogie)

Tímhle bodem lehce poruším formát “Top 10″, protože tohle dílo je rozděleno na 3 knihy, ale slovyAndy Winsona: “Jebal to pes.” Už jen fakt, že kniha zachycuje skutečný rozhovor jejího autora a Bohem, je natolik kontroverzní tvrzení, že ho většina lidí na místě odepíše. Což je škoda, protože kdyby se začetli, dali by si dvě a dvě dohromady.

I přesto se celá trilogie stala v USA v 90. letech obrovským fenoménem, prodaly se jí miliony výtisků a po celých Státech začaly spontánně vznikat zájmové spolky, které knihu společně studovaly.Hovory s Bohem se dotýkají snad všech myslitelných témat – život jedince, vztahy, sex, peníze, úspěch, společnost, politika, svět, války, historie, vesmír, budoucnost…

Mně v paměti mi nejvíc utkvěly pasáže, které se skvěle strefují do náboženství a církví. Ač může název trilogie působit silně religionisticky, opak je pravdou – jsou zde skvěle vyzdviženy paradoxy a nedostatky náboženství (hlavně křesťanství zde dostává na frak, ale dotýká se snad všech předních směrů).

Věřím, že tahle trilogie nabízí poutavé a obohacující náhledy a názory i pro čtenáře, kteří se jinak tomuto žánru vyhýbají obloukem. Chce to jen dávku zdravého nadhledu. Máte ji? :)

Joe Vitale & Dr. Ihaleakala Hew Len - Svět bez hranic

Takhle kniha nebyla první, která by mluvila o havajském učení Ho’oponopono. Je to však právě tahle kniha, co se zasloužila o jeho zpopularizování a rozšíření do celého světa. Poutavě proplétá bádání Joe Vitalea za tajuplným terapeutem (a následné navazování kontaktu a poznávání Ho’oponopono), který vyléčil celé oddělení psychiatrické léčebny, aniž by se osobně setkal s kterýmkoliv pacientem, s Ihaleakalovým (jež je oním terapeutem) prezentováním a vysvětlováním základních stavebních kamenů techniky Ho’oponopono.

Pro mě je to dodnes nejbáječnější “filosofie” a metoda, kterou jsem měl to štěstí poznat. Pro silně racionální a levohemisférové typy je to obrovské, takřka nestravitelné sousto, ale na druhou stranu, co na poli literatury spirituálního růstu takové není?

“Mysl může sloužit pouze jednomu z pánů. Buď inspiraci, anebo tomu, co se vám honí hlavou – to se nazývá vzpomínka.

Máte-li s někým problém, netýká se to toho člověka. Ve skutečnosti pouze reagujete na vzpomínku, která vystoupila na povrch.”

převzato z knihy Svět bez hranic (nakladatelství Čintámani, 2011)

Wallace D. Wattles – Jistou cestou k bohatství

Nebudu vám lhát, tahle malá knížka je velké sousto. Hlavním tématem jsou sice peníze, ale fakt nečekejte žádného Kiyosakiho. Její poselství jsem byl schopen vstřebat až po několikátém přečtení, ale dnes na ní nedám dopustit.

Světlo světa spatřila už před více než 100 lety a společně s prací JamesAllena položila základ literatuře osobního rozvoje tak, jak jí známe dneska. Je v ní všechno, co později proslavilo mnoho jiných autorů. Právě tady se už v roce 1910 psalo o zákonu přitažlivosti, synchronicitě, afirmacích, přítomném okamžiku, vizualizaci, významu pěstování vize i vděčnosti.

Její základní teze zní, že vesmír i všechno v něm má přirozenou tendenci růst a rozvíjet se – a pro rozvoj lidí je k tomu v současnosti potřeba finanční hojnosti. Proto následně předkládá netradiční návod, který opakovaně bez mrknutí oka označuje jako nezpochybnitelný (dokonce i jako vědecky podložený), pokud bude správně dodržen.

Na knize se mi líbí, že si nebere servítky a nehraje si na hodného strýčka, ale na plnou pusu říká, jak se věci mají. Jo, a mimochodem tohle je ta knížka, která se objevuje na začátku filmu The Secret – právě na ní bylo celé Tajemství postaveno.

BONUS: + 1

Chtěl jsem pokračovat v mém neoficiálním “seriálu” Top 10 obohacujících věcí, ale u knih jsem prostě nedovedl skončit u desítky. Do tohoto žebříčku tak dodávám ještě alespoň dodatečné jednu další příčku:

Og Mandino – Největší obchodník na světě

Zbožňuju, když se moudrost splete do příběhu a téhle knížce, jedné z dlouhodobě nejlépe prodávaných na poli osobního rozvoje, se to podařilo skvěle.

Potkáváme se na začátku našeho letopočtu v oblasti středního východu s Hafidem, pánem obrovské obchodní říše, který čeká na dědice jeho deseti posvátných svitků, které předávají starodávné know-how jak být největším obchodníkem ze všech. Vzpomíná, jak se k nim sám dostal, a velmi povedený je závěr s postavou Ježíše.

Znění oněch deset svitků je samozřejmou součástí knihy a jde o sakra skvělé počtení, které obohatízdaleka nejen obchodníky. U nás nejrozšířenější verze knihy navíc obsahuje aktualizované vydání, kde příběh po letech pokračuje, a Hafid v něm na stará kolena sepisuje vlastních deset přísah úspěchu, kterými tohle “know-how” ještě vyšperkuje.

S oblibou si v knihách podtrhávám povedené pasáže, které si rád později pro inspiraci projíždím, a konkrétně tahle knížka je možná tou vůbec nejpočmáranější v mojí knihovničce. To samo o sobě mluví za vše.

IMAG1274

STOJÍ ZA ZMÍNKU: Dale Carnegie – Jak získávat přátele a působit na lidiPaulo Coelho –Rukopis nalezený v AkkonuJohn Assaraf – Jak mít všechnoGeorge S. Clason – Nejbohatší muž v Babylóně, Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

 

Článek vznikl ve spolupráci s blogem www.davidzonyga.com. Jeho originální verzi naleznete ZDE.