Co ovlivňuje sebevědomí?

Home » Články » Spokojenost » Co ovlivňuje sebevědomí?
Zamyslete se na chvíli nad samotným významem slova „sebevědomí“.

Jak toto slovo vnímáte?
Co pro vás znamená?
Jak byste jeho význam vysvětlili pětiletému dítěti?

Zkuste si opravdu představit, že význam slova sebevědomí dítěti popisujete.

Udělali jste to?
Jak jste mu význam slova popsali?

Použili jste k popisu významu slova sebevědomí srovnání s ostatními?

Nízké sebevědomí úzce souvisí se strachem, že nejsem dost dobrý ve vlastních očích ve srovnání s ostatními. Ovlivňuje ho neznalost vlastního JÁ, a především neznalost vlastních předností a talentů. Buď nemáte rádi nikoho, nebo jste přesvědčeni, že máte mít ostatní raději než sebe.

Uvědomíme-li si, slovní základy slova sebevědomí, je toto slovo složeno ze slova „vědomí“ a slova „sebe“. Zkuste nyní otočit pořadí těchto slov.

„Vědomí sebe.“

Co se vám v mysli objevilo, když jste si přečetli předchozí řádek?

Ano, pro sebevědomí každého z nás je třeba si být vědom sebe. Svého JÁ, svých předností a slabin, svých talentů, svých silných stránek, nabitých zkušeností, získané rozvahy atd. To vše bez srovnávání se s ostatními.

Uvědomit si vlastní hodnotu, uvědomit si, jak vnímám sám sebe. Mít jasno v tom, za co se mám rád, znát přínosy, které mám pro své okolí, ale nikoli ve srovnání se s konkrétním jedincem ale pro ostatní obecně.

Čím dříve se přestanete srovnávat s ostatními a uvědomíte si svůj užitek pro ostatní, tím dříve se stanete sebevědomými. Současně také ovládnete svůj strach z toho, co si o vás ostatní myslí a to vám dodá svobodu.

Každý z nás je jedinečný skladbou svých předností a slabin. Každý je tak pro ostatní přínosem něčím jiným, ale každý z nás má pro celek v něčem jinou hodnotu. Jde jen o to, uvědomit si svou vlastní hodnotu a teprve tím, že si jí jste vědomi, ji můžete snáze nabídnout ostatním.