Jak překonat náš největší strach?

Home » Články » Motivace » Jak překonat náš největší strach?

Největší strach nemáme z toho, že jsme neschopní. Největší strach máme z toho, že jsme nepřemožitelní. Možná to tak trochu tušíte, možná ne.

Nechceme se zklamat, proto raději své sny celý život ignorujeme. Následujeme určité “šablony” lidského života a držíme se jich i ve chvílích, kdy jasně cítíme, že jdou proti naší přirozenosti. Říkáme si: „Dělají to tak přece všichni, takže to takhle asi má být, ne?“

Naše západní společnost žije v nejlepší době známé lidské historie. Dosáhli jsme všeho, o co jsme usilovali stovky a tisíce let. Jsme na vrcholu materiálního komfortu a máme vše, o čem jsme kdy snili – hojnost, pohodlí, neomezené možnosti, svobodu. Svět patří nám.

Přesto se chováme, jako by to byla samozřejmost a našich výdobytků si nevážíme. Došli jsme konečně poznání, že tady to pravé štěstí vlastně neleží. Není to to ono.

A tak si dál stěžujeme, válčíme, závidíme, nikdy nejsme spokojení a bojíme se. Kupujeme věci, které nepotřebujeme, za peníze, které nemáme, abychom se zalíbili lidem, které nesnášíme. To vše na úkor planety, která nám dává život.

Šílenství? Souhlasím.

strach

Lidstvo stále slepě čeká na nějakou spásu. Na nějaký zázrak, který za nás vyřeší všechny naše starosti. Jenže žádní Blaničtí rytíři nám na pomoc nepřijedou, ani Ježíš znovu z mrtvých nevstane. Můžeme jako ovce v davu vyčkávat, zda nám náhodou někdo ten lepší život přece jen konečně nezařídí. A nebo se taky hned teď můžeme rozhodnout, že si ho zařídíme sami.

Volba je jen na tobě. My sami totiž rozhodujeme o našich osudech a o tom, co se nám děje. Nikdo jiný nad námi nemůže mít moc, pokud mu to ovšem sami nedovolíme.

Pravdu nehledej u většiny, dav se totiž vždycky mýlí. Pravdu hledej uvnitř sebe, tam je totiž ve skutečnosti ukrytá. Jakmile ji objevíš, vše okolo tebe se najednou začne měnit k lepšímu.

To je celé. Všechnu sílu máš už v sobě. Stačí jí osvobodit. A toho docílíš jedině tak, že se postavíš tváří v tvář svému strachu.

Každý den udělejte jednu věc, která vás děsí a dělejte to tak dlouho, dokud se jednoho dne neprobudíte a nezjistíte, že jste volní.

Dnešní rychlá informační doba rozptyluje naší pozornost do všech možných směrů, že nám ani nezbývá čas myslet na podstatné věci, a po čase již ani nejsme schopni fungovat jinak.

Zastavte se. Nádech, výdech.

Zeptejte se sami sebe, zda jste člověk, kterým být chcete, nebo jen směs reakcí na okolní svět. Žijete tak, jak byste žít chtěli, nebo jste svým ideálům na míle vzdáleni?

Dokážeš vůbec odpovědět na otázku: “Kdo jsi?”

zadumaný muž

 

Pokud jste šťastní, báječné. To je totiž to nejkrásnější, co jsme zatím jako lidstvo objevili. Pěstujte své štěstí a užívejte si ho každý den.

Pokud ho ale necítíte, možná je na čase to změnit. Život totiž není zas tak dlouhý a důležitý, jak se občas může zdát.

Nástroje k lepšímu životu jsou dnes všude kolem. Stačí hledat, a nalezneš je.

Nečekej na ideální čas, jenom přítomnost je skutečná. Máme pocit, že máme na všechno spoustu času, ale to není pravda. Neodkládej – dnes je ten správný čas. Začni hned.

Protože než se naděješ, přijde poslední den a jediné na čem bude záležet je to, zda se za svým životem ohlédneš s úsměvem na tváři, díky tomu, že byl naplněný a šťastný.

Nebo může být to ohlédnutí taky plné výčitek a zklamání. Budete totiž vědět, že jste nežili jak jste si sami přáli, ale podle cizích očekávání a představ. A tady vás to konečně dožene. V tu chvíli už bude naprosto jasné, že to celé byla jenom velká lež, kterou jste zbaštili i s navijákem.

A takový život…  právě to je ta věc, které bychom se měli bát ze všeho nejvíc. To by měl být náš největší strach.

Já takový život nechci.

Co ty?

 

Článek vznikl ve spolupráci s blogem www.davidzonyga.com. Jeho originální verzi naleznete ZDE.