Jaké faktory ovlivňují úspěch?

Home » Články » Motivace » Jaké faktory ovlivňují úspěch?

Vím, že nyní přemýšlíte, jestli se v tomto motivačním článku dozvíte něco nového nebo si alespoň připomenete něco přínosného. A je v pořádku si takovou otázku položit. Možná už znáte svou odpověď na otázku: „Jak být úspěšný?„, v tom případě si položte doplňující otázku:
Jste skutečně přesvědčeni, že znáte všechny faktory, které ovlivňují úspěch?

Možná ANO? Možná NE!

Jako uživatel internetu máte téměř nekonečně možností, kde si o tom můžete přečíst. Když jsem se nad tím zamyslel já, tak se mi současně vybavila též související otázka:
Kolik znám průměrných lidí, které považuji za úspěšné?

- Má odpověď byla a je, že ani jednoho!

Co z toho vyplývá?

Úspěšní nejsou průměrní, nemají strach „vyčuhovat“ z řady. Ať již vědomě, ale často i nevědomě, se odlišují od ostatních lidí. Mohou se odlišovat vytrvalostí, specializací, zaměřením, sebevědomím, orientací na výsledky a mnohými dalšími charakteristikami.

Co je z toho to podstatné?

Zbavili se strachu se odlišovat nebo strach z názorů ostatních díky prozíravosti svých rodičů výchovou nikdy nezískali. To znamená, že nepodlehli diktátu školního světa a nezačali se srovnávat s ostatními.

A co my ostatní, kteří chceme být také úspěšní a virus hodnocení a srovnávání nás již nakazil?
Jak se mu můžeme bránit?
Jak se můžeme vyléčit?

Jak můžeme získat odvahu se odlišit a nefiltrovat své myšlenky a cíle podle toho, co si o nich myslí nebo co by si podle vašeho názoru mohli myslet ostatní?

Dobrá zpráva je, že to není až tak obtížné a že je možné se to naučit. Můžete se naučit ovládnout svůj vnitřní hlas.

Protože je to právě vnitřní srovnávací hlas, který bývá jedním z největších zabijáků úspěšné budoucnosti. Tím, že ovlivňuje naše rozhodnutí, nás vytrvale brzdí na cestě za úspěchy a drží nás v mantinelech průměrnosti.

Možná vás napadlo, že se přece ale říká: „Kdo nic neriskuje, ten nic nezkazí!“, nebo NE?

Je dobré přemýšlet o tom, kdo to říkává a komu/čemu skutečně chcete věřit. Já osobně jsem v roce 2011 ještě svůj vnitřní hlas neovládal. Dnes už mi můj vnitřní hlas ve většině situací neklade otázku, co by na to, co si myslím nebo dělám, řekli kolegové, sousedé, spolužáci, přátelé a všichni ti ostatní.

Dnes už vím, že je užitečné si pokládat jiné otázky. Vím, jak mají znít tak, aby v mém životě podporovaly radost a úspěch.

Chcete prožít život plný kompromisů a výmluv, nebo jste ochotní převzít odpovědnost a přestat mít strach se odlišovat?

Je známá řada případů, kdy tělesně postižení se stali úspěšnými dokonce v oborech, kde je jejich handicap přímo omezoval a ovlivňoval jejich výkon. Z pohledu nás ostatních měli složitější podmínky, a přesto předčili stovky a tisíce ostatních nehandicapovaných. Jak k tomu přispělo právě TO, že chtě nechtě už se odlišovali, vědí jen oni sami.

Pro nás všechny ostatní to však spolu s faktem, že úspěšní se vždy něčím odlišují od průměrných, může být důkazem, že zbavit se strachu lišit se od ostatních, je ten správný krok vpřed na cestě za úspěšným plnohodnotným životem.

James Allen: Jak člověk smýšlí

James Allen: Jak člověk smýšlí

Vím, že můžete žít životem plným radosti namísto přežívání ve dnech mnoha kompromisů, rutiny a výmluv na okolnosti, nepřízeň osudu, krizi atd. Mne ke změně mého přístupu k životu v roce 2010 motivovala kniha Jamese Allena: Jak člověk smýšlí.

Motivovala mne dokonce tolik, že jsem se v lednu 2011 obrátil na vydavatele české verze této knihy pana Turiju Kempeho z nakladatelství Čintámani a zeptal se ho, jestli zvažoval z této knihy udělat audioknihu. Řekl mi, že ano, že by se mu však investice vložená do výroby CD asi nikdy nevrátila.

Audio kniha je též ke stažení ve formátu MP3  v našem eshopu.

Nabídl jsem mu, že vytvoření nahrávky zařídím já a CD vydáme společným nákladem. Věřte, nevěřte, bylo to poprvé, kdy jsem svůj záměr předem s nikým nekonzultoval. Byl jsem totiž přesvědčen, že dělám správnou věc. A i když jsem do té doby neměl s přípravou audio CD žádné zkušenosti, do půl roku bylo CD na trhu a na jeho výrobě jsme ani pan Kempe ani já neprodělali.

Vím, že tato kniha a vlastně i zkušenost s výrobou CD mně osobně změnila život. A z reakcí těch, co si CD koupili a poslechli, vím, že mění pozitivně životy i jim. Dokáže nejen motivovat a inspirovat, ale i uklidnit, povzbudit a ujistit, že změna vaší situace je možná, převezmete-li kormidlo života do vlastních rukou.

Myšlenky Jamese Allena akcelerovali můj osobní rozvoj a také díky nim jsem si uvědomil, že pro úspěch v životě je důležité:

1. Formulovat co chci namísto toho, co nechci
2. Přestat řešit minulost a soustředit se na řešení
3. Naučit se stanovovat cíle a kroky vedoucí k jejich dosažení
4. Začít rozlišovat důležité věci od těch naléhavých
5. Definovat si vlastní vizi spokojené budoucnosti
6. Filtrovat výběr svých cílů souladem s vlastní vizí budoucnosti
7. Uvědomit si své osobní hodnoty včetně toho, kdo skutečně jsem a kým se chci stát

Na závěr proto ke svému přesvědčení, že „Odvaha odlišit se od ostatních je faktorem ovlivňujícím úspěch.“ přidám jako poděkování Jamesu Allenovi i jeden jeho citát:

„Dokud není myšlenka spojena s cílem, nelze dosáhnout rozumného výsledku.“
- James Allen

 

Jan Čepelka, zakladatel portálu Cílevědomě.cz