Přijmout vs. smířit se!

Home » Články » Spokojenost » Přijmout vs. smířit se!

Víte, v čem se nejvíce liší tyto dva stavy vztahu k nějaké skutečnosti?

Eclipse of the sunMnoho lidí tato dvě slova zaměňuje a chybně používá jako synonyma (tj. slova stejného významu). Stěžují si například: „Musím se s tím smířit. Je potřeba to holt přijmout jako fakt.“. Jenže tato dvě slova jsou ve skutečnosti rozdílná jako Měsíc a Slunce.

Přijmout vs. Smířit se

Pokud se s něčím smíříte, jste ti pasivní. Dobrovolně se rozhodnete zůstat stát na straně poražených.

Možná si to sami ještě nejste v danou chvíli ochotni přiznat, přesto je to tak. Být s něčím smířený, znamená, že jste to na oko navenek akceptovali, jenže uvnitř vás tomu tak není. Uvnitř sebe dobře víte, že sami sebe štvete tím, že jste danou skutečnost nevyřešili jinak.

Když něco přijmeme, uvnitř nás je to oproti smíření jinak. Náš postoj k dané skutečnosti se změní, je jiný.

A především, díky přijetí získáme pevné základy, na kterých je možné stavět. Je možné a reálné na nich budovat nový vztah, nový příběh, novou budoucnost.

Dokud jsme s něčím smíření, je daný stav věcí křehký, stejně jako příměří ve válce a v podstatě se jedná pouze o dočasným stav.

Je to stav, který čeká na finální řešení.

Co s tím má společného tma

A depressed teenager walking towards the lightKdyž jsem před rokem a půl poprvé prožil, jaké to je být sám se sebou 7 dní ve tmě, tehdy jsem si to prožil na vlastní kůži a pochopil jaký je v tom diametrální rozdíl.

Celých 5 dní jsem bojoval sám se sebou a byl jsem smířený s tím, že jsem ve tmě. Tma byla všude kolem mě a já se bránil tomu ji pustit dovnitř sebe.

Měl jsem strach, co se stane, když to udělám.

Byli jsme proto vzájemně oddělení.

Tma a já jsme existovali samostatně.

Byl jsem ostrovem v moři tmy kolem mne.

Navenek jsem byl s tmou smířený a uvnitř sebe jsem bojoval. Pátý den už jsme byl tím vnitřním soubojem sama se sebou a smiřováním se s daným stavem věcí řádně unavený.

Rozhodl jsem se!

A Climate Change Concept ImageUž nechci dál bojovat. Chci si další 2 dny užít vnitřní klid a přestat být atakován myšlenkami na to, že stačí sáhnout po baterce nebo se natáhnout k vypínači a okamžitě „zvítězím“ nad tmou. Jenže tohle vítězství mého ega by zároveň bylo mojí porážkou.

Šel jsem přece do tmy na 7 dní.

Rozhodl jsem se a přišel poznávat sám sebe, zažít sám sebe na 100%, bez interakce s ostatními, být pouze sám se sebou a svými myšlenkami, strachy a obavami, přesvědčeními, představami, vzpomínkami, sny…

Pobyt ve tmě má úžasnou moc.

Nemůžete se tam totiž na nic a nikoho vymlouvat. Jste tam sami, dobrovolně, a to taky ve výsledku znamená, že to jakou máte náladu, není na koho svést.

Uvědomíte si tam, že jste na 100% odpovědní za to, jak se cítíte.

Je vám zima? Máte možnost se více obléci. Je vám teplo? Dáte si sprchu. Je tam moc ticho, začnete mluvit nahlas nebo si zpívat. Jste tam sami, nikdo než vy sami vás za nic nesoudí.

100% odpovědnosti za své emoce a pocity!

Brown GavelBez výmluv! Bez možnosti obvinit kohokoliv druhého za to, jak vám právě teď je!

Chcete ležet? OK. Chce se vám spát? OK.

Nejste svázáni časem, pohledy druhých ani žádným nedostatkem. Máte zabezpečeno všechno, co v danou chvíli potřebujete…

Existuje pouze jediné omezení.

Je tam tma a máte k dispozici bezpečný prostor několika metrů krychlových.

Pochopil jsem tam toho hodně.

Byla to jedinečná životní lekce.

Close up image of business person holding shining key100% odpovědnosti za své emoce! Klíč ke svobodě.

Všichni jsme odpovědní za své emoce. Myslet si, že to tak není, znamená podléhat iluzi a být obětí vlastního ega, že za to jak se právě cítím, je odpovědný někdo jiný.

Někteří lidé si to ještě neuvědomují.

Nevědí, že tím, že někoho druhého obviňují za své vlastní pocity, přicházejí o svoji svobodu volby a schopnost ovládat své emoce. Nevědomky se vzdávají kontroly nad svým tělem.

Ztrácejí kontrolu sami nad sebou…

Vědí, že prohrávají, že jim život protéká mezi prsty. Neumí sami se sebou vydržet, nejsou však ani se stavem věcí smíření, a tak to řeší tak, že za svůj současný stav obviňují druhé.

Nejsou schopni se přijmout…

Snaží se ulevit si od bolesti, jak se právě cítí a současně se tím zavírají do vězení, protože se vzdávají kontroly sami nad sebou. Odmítají přijmout odpovědnost za své pocity, nálady a emoce. Ignorují zpětnou vazbu svého těla a opakovaně hází do kanálu klíč k řešení toho jak se právě teď cítí…

Nevím, jestli se vás to také týká…

SynergieJestli jste postupně stali otroky svých naučených reakcí a obviňujete okolnosti, svou minulost nebo druhé lidi za to, jak se cítíte a kým jste se za svůj život stali.

Vím však jedno.

Je možné to změnit. Každý člověk má moc proměnit se v toho, kým chce být.

Jde jen o to objevit svoji vnitřní sílu a propojit do jednoho celku všechno to, co zatím fungovalo odděleně.

Řešením je přijmout plnou zodpovědnost za své chyby a nedostatky a nechtít se s nimi jen smířit. Převzít odpovědnost sami za sebe, a to znamená také za svůj strach.

Přestat strach vinit za svá selhání, přijmout ho jako svou nedílnou součást a pochopit ho. Není naším nepřítelem! Nepřítele jsme si z něj udělali pouze my sami v naší mylné představě, že za všechno někdo nebo něco může, a my to přece nejsme.

Nechápete zatím svůj strach a nevíte si s ním tak úplně rady?

Chain breakingTak pamatujte na to, že řešením není ani se s vlastním strachem smířit a ani s ním každý den bojovat.

Ten pátý den svého pobytu ve tmě jsem to zažil na vlastní kůži.

Zažil jsem ten rozdíl, který nastane, když poprvé na 100% přijmete něco, čeho jste se do té doby báli, bojovali s tím a smiřovali se s tím…

Těžko se slovy popisuje, co se přesně stalo, protože popisování pocitu prostřednictvím slov, vždy pokulhává za realitou. Popíšu proto ten stav sledem slov, která se mi teď vybavují, když na toto své „prozření“ zpětně vzpomínám.

„Jednota, klid, soulad, 0% strachu, 100% harmonie, nekonečnost, splynutí s prostorem.“

To všechno mi dala zažít TMA, když jsem ji přijal.

VNo Limits dětství jsem z ní měl strach. V dospělosti mi tma nyní dodává sílu, jelikož jsem díky ní dokázal sám sebe přijmout a mnohé si tak právě díky tmě uvědomil. Jsem jí za to vděčný.

A jestli vás teď napadlo, že je to pěkně bláznivé být vděčný tmě. V tom případě se zamyslete nad tím, jestli není stejně pošetilé obviňovat ze svých selhání svůj strach a ostatní lidi.

Jestli vás tohle mé zamyšlení zaujalo a chcete se o mně a mých zážitku pobytu ve tmě dozvědět ještě více, natočil jsem o tom 2 videa.

Jedno je natočeno jen pár desítek minut potom, co jsem z chatky určené pro pobyt ve tmě vyšel na světlo a druhé je natočeno přibližně s 14 denním odstupem a popisuji v něm, celý svůj příběh 7 dní pobytu ve tmě den po dni včetně svého magického prožitku.

Jelikož je to však v obou případech hodně osobní zpověď, je určena pouze těm, kteří mne chtějí blíže poznat. A pokud mne chcete více poznat, tak já zas stojím o to vědět, kdo jste a komunikovat s vámi.

O strachu, vděku, úspěchu, hodnotách, snech, radosti, rovnováze a všem co souvisí se životem.

Proto je pro přístup k těmto dvěma videům potřeba zadat svůj kontakt a pokud vás videa obohatí, budete mít příležitost podpořit můj nový projekt, jehož idea vznikla při mém druhém týdenním pobytu ve tmě o rok později.

jan-cepelka-fb

Projekt se jmenuje 99 maličkostí a je určen všem těm, komu je cizí lhostejnost, apatie a pasivita a je jim naopak blízká radost z maličkostí.