Vše je v pořádku a „kdyby“ neexistuje

Home » Články » Harmonie » Vše je v pořádku a „kdyby“ neexistuje

Vesmír je domovem miliardy různých galaxií, z nichž jedna z těch nejmenších je právě ta naše jediná, o které víme. A i z této galaxie vlastně dobře známe jen “naší” planetu Zemi. Navíc i u ní bychom mohli polemizovat o výrazu “známe”. Každopádně vše v tomto neuvěřitelném prostoru funguje naprosto plynule, přirozeně a v harmonii.

Ale pozor. Do toho přichází bytost jménem člověk a z takového nepatrného místečka v jednom z těch miliard prostorů začíná vykřikovat, jak je to tu nespravedlivé a zlé. K tomu má přesnou představu, jak by to být mělo a to, že to tak není, podle něj není správné.

Řeší své každodenní malichernosti a považuje je za důležité. Hodně mluví, ale zapomíná konat. Jindy se zase ke konání nedostane přes své přespřílišné přemýšlení. A nebo zase koná, ale nepřemýšlí o tom ani trochu. V každém z těchto případů se v jeho životě tvoří chaos, ale on si i přesto nárokuje jen to dobré a nedokáže pochopit, proč se mu ho nedostává.

No nejsme roztomilí? Faktem je, že ač jsme neuvěřitelně pokrokoví, stále máme jen malé tušení, jak se věci vlastně mají a jaké je v tomhle velkém zázraku naše místo.

V mých očích to nejlepší, na co lidstvo zatím přišlo, je štěstí. Jeho dosahování mi ze všech těch věcí, o které se lidstvo snaží, dává největší smysl. Zaměřuji na tuto stránku života a stále pevněji věřím, že vše je v pořádku přesně tak, jak to je.

Jinak to být ani nemůže, protože to nešťastné slovo KDYBY je jen náš vlastní výmysl. Úvahy typu “kdyby tenkrát tohle bylo jinak“, “kdybych se býval rozhodl takhle” nebo “kdybych raději řekl tamto, dnes by vše bylo lepší” používáme na denní bázi a neskutečně si tím škodíme.

Zbytečně.

Pravdou zůstává, že nějak se věci staly a jinak už to nikdy nebude.

„Kdyby je jeden z nejškodlivějších lidských vynálezů. „Kdyby“ nikdy nenastane, proto jsem tuto sebe šikanu ukončil a mohu jen doporučit to samé vám.

Možná lidstvo někdy dospěje k nějakému velkému poznání, které překoná naše nejdivočejší představy. Tedy určitě, pokud se dříve samo nezničí. Ale v tomhle životě jsou tyto náhledy vše, co zatím máme. Proto věřím v něco vyššího, co nás všechny přesahuje a do jehož plánů a záměrů nemáme šanci plně vidět a rozumět jim. Důvěřuji tomu a dál se už soustředím jen na svůj vlastní život, který je to jediné, nad čím mám nějakou moc.

Neříkám, abyste věřili mému světonázoru. Mně slouží báječně, vám nemusí. Jen radím, ať si pozorně vybíráte ten svůj, protože už vím, že se od toho odvíjí úplně všechno. Doslova.

Protože jak uvnitř, tak venku.

„Vesmír je každou vteřinu takový, jaký má být a jaký jedině musí být.“

Deepak Chopra

 

Článek vznikl ve spolupráci s blogem www.davidzonyga.com. Jeho originální verzi naleznete ZDE.