Výsledky vs. vztahy?

Home » Články » Harmonie » Výsledky vs. vztahy?

Zen Stones Balanced On A ClockNa úvod tohoto krátkého zamyšlení vám položím jednoduchou otázku:

Co je podle vás v životě pro dosažení úspěchu důležitější?

Jsou to výsledky (a) nebo vztahy (b)???

Většina lidí na tuto otázku odpovídá, že pro úspěch jsou důležitější výsledky a pro životní spokojenost vztahy. Někdo si myslí, že rovnováha obojího.

Já sám od určité chvíle ve svém životě říkám, že důležitější jsou vztahy.

Proč si myslím, že (b) je správně?

O úspěchu v životě vždy rozhodují souvislosti. To, co funguje jednou, v jiných souvislostech často přináší odlišný výsledek.

A co jsou to souvislosti?

Souvislosti jsou vztahy mezi jednotlivými skutečnostmi. Čím více jsme si schopni uvědomit souvislostí, tím větší je naše schopnost dosahovat výsledky.

Ten, kdo v dnešní uspěchané době začne rozvíjet svoji schopnost na moment se zastavit a odhalovat souvislosti, získává oproti všem spěchajícím velkou výhodu.

Business technologies todayJedno staré indiánské přísloví zní: „Není kouře bez ohně.“

A já na to navazuji tím, že aby člověk dokázal v životě dosahovat trvale výsledků, potřebuje být schopen se pravidelně zastavit a odhalovat nové souvislosti. Odhalovat nové vztahy mezi předchozími a novými skutečnostmi.

Z vlastní zkušenosti vím, že jeden z těch vztahů ovlivňuje náš pohled na skutecnosti více než ty ostatní. Je to proto, že na základě toho jednoho vztahu poměřujeme a vytváříme všechny ostatní vztahy.

Jaký vztah je podle vás v životě ten nejdůležitější?

Mám v tom pár let jasno. Můj život se změnil, když jsem dokázal postupně změnit svůj vztah k sobě. Dokud jsem sám sebe a svůj vztah k sobě poměřoval svými vztahy s ostatními, připadal jsem si slabý.

Archimédes kdysi řekl: „Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí.“

Když se dnes zamýšlím nad tím, co všechno bylo dříve jinak, uvědomuji si, že ve své vlastní představě jsem si sám sebe ve vztahu k ostatním představoval dříve odlišně.

Byl jsem ve svých představách jednou z mnoha ostatních postav vnějšího světa. Ve svých představách jsem sám sebe viděl jako postavu (tělo) ztrácející se mezi mnoha ostatními lidmi tam „venku“.

Heavenly ViewDnes se cítím být uvnitř sám sebe.

Mé vlastní JÁ se stalo součástí mého těla a sídlí více uvnitř než tam venku. Uvědomil jsem si, že abych byl schopen hýbat věcmi ve svém vlastním vesmíru, je důležité se pro ten svůj vlastní vesmír stát pevným středobodem.

Ve skutečnosti totiž skutečně každý žijeme ve svém vlastním mikrokosmu. Mikro vesmíru, který tvoří vše to, čemu věnujeme svoji pozornost.

Klíčem k vytvoření zdravého sebevědomého vztahu sama k sobě se pro mne stalo vědomí vlastní jedinečnosti a důležitosti sebe jako vládce svého vlastního mikrokosmu, který vládne prostřednictvím toho, čemu ve svém životě věnuje pozornost.

Někoho možná teď napadlo, že se ze mne tak stal egocentrik.

Jsem si vědom, že většina lidí vnímá slovo egocetrik negativně.

Pro mne osobně je však negativním egocentrikem pouze ten, kdo se snaží usilovně o to, aby krom svého vlastního mikrokosmu, začal ovládat i životy ostatních a stal se tak vládcem i mnoha cizích mikrokosmů.

Dokud totiž necháváme náš vnitřní mikrokosmos ve stavu bezvládí a pohybujeme se jakoby více za hradbami našeho vnitřního království než uvnitř sebe, je pro egocentriky v našem okolí snadné nás ovládat.

Close up image of business person holding shining keyKlíčem je převzít zodpovědnost

V okamžiku, kdy vědomě převezmeme odpovědnost za rozhodování o našem životě, za své emoce, náladu a reakce na vnější podněty, potom moc, kterou nad námi ostatní lidé mohli mít, zčista jasna zmizí.

Rozplyne se doslova jako dým nad ohněm. A je jen nás, abychom se naučili postupně dobře vládnout tomu svému mikrokosmu a byli schopni navazovat spolupráci s mikrokosmy ostatních lidí.

Jedna věc je pochopit to a druhá je naučit se skutečně vládnout svému mikrokosmu. Mne výrazně pomohlo, poznat lépe jak funguje náš mozek.

Pokud se chcete o svém mozku dozvědět více, máte možnost si zdarma vyplnit test a dozvědět se už za pár minut, co má největší vliv na vaše rozhodování.

http://smskouc.cz/poznej-mozek/

Mne výsledek s vyhodnocením stejného testu doslova otevřel oči a zažil jsem svůj životní AHA moment, který teď pomáhám šířit dále.

Hlava s mozkem a otazníkemUvědomil jsem si, jak můj mozek vnímá a zkresluje realitu

Uvědomil jsem si, že jsem se rozhodoval na základě velmi zkreslených informací a pochopil jsem, co bylo do té doby skrytou příčinou mnoha mých chybných rozhodnutí.

Naučil jsem se díky tomu využívat při svém rozhodování lépe potenciál svého mozku.

A proto pevně věřím a dokonce jsem o tom přesvědčen, že může výsledek testu pomoci i vám. A třeba se pak stejně jako já vydáte na cestu za ovládnutím svého vlastního mikrokosmu. Na cestu sebepoznávání a odhalovaní nových souvislostí.

-Jan Čepelka, autor SMSkouc.cz